Šiuolaikinės burnos higienos praktika, skirta periodonto ligos prevencijai

parašė , 2022-09-18 09:29

Puikiai žinoma, kad dantų apnašų kaupimasis ant dantų sukelia gingivitą, kuris kai kuriais atvejais sukelia lėtinį periodontitą. Vadinasi, gingivito profilaktika ir gydymas taip pat padeda užkirsti kelią periodontitui. Yra daug įrodymų, kad keletu mechaninių ir cheminių apnašų kontrolės metodų dėka galima išvengti dantenų uždegimo. Jei valymas yra pakankamai kruopštus ir atliekamas atitinkamais laiko intervalais, dantų valymo ir tarpdančių mechaninio valymo procedūros gali patikimai kontroliuoti apnašas.

Tinkamos burnos higienos naudos įvertinimas

Remiantis ilgalaikiais pakartotiniais tyrimais, tinkama gyventojų burnos higienos praktika koreliuoja su sumažėjusiu periodontito paplitimu. Šie ilgalaikiai Švedijos ir Norvegijos tyrimai parodė apnašų ir gingivito sumažėjimą per pastaruosius 30 metų. Kartu mažėjo ir periodontito paplitimas ir žandikaulio kaulų retėjimas. Be to, neiškritusių krūminių dantų skaičius padidėjo visose amžiaus grupėse nuo 20 iki 80 metų. Nepaisant to, duomenys rodo, jog reikia atlikti papildomus ilgalaikius atsitiktinių imčių kontroliuojamus tyrimus, siekiant įvertinti apnašų pašalinimo poveikį periodonto ligų prevencijai, palyginti su tiriamaisiais, kurie nesilaikė burnos higienos, kaip neigiamą kontrolę, kad būtų iš tikrųjų patikrinta prielaida, kad tinkama burnos higiena sumažina periodontito paplitimą. Deja, tokie tyrimai būtų laikomi neetiškais. Geriausi ilgalaikiai įrodymai rodo, kad dantų valymas du kartus ar daugiau per dieną yra susijęs su mažesniu periodonto kišenių gyliu ≥4 mm, susidariusiu per 11 metų.

Papildomai, buvo įrodyta, kad suaugusiems, sergantiems gingivitu, savarankiškai atliekamo mechaninio apnašų pašalinimo procedūra ne visada yra visiškai veiksminga, tačiaų, iki šiol tam nėra alternatyvių metodų. Dėl ekonominių ir saugumo priežasčių mechaninė apnašų kontrolė pasirodė esanti efektyvi kasdienėje praktikoje, tačiau buvo įrodyta, kad cheminės pagalbinės priemonės dantų milteliai ir burnos skalavimo skysčiai suteikia papildomos naudos užkertant kelią gingivitui.

Apnašų vystymosi veiksniai

Natūralios fiziologinės charakteristikos ir kramtymo įpročiai gali turėti įtakos žmogaus dantų apnašų vystymuisi. Tačiau šis efektas daugiausia apsiriboja sritimis, kuriose yra mažesnė periodonto ligų rizika, pavyzdžiui, incizinėse ir sąkandžio srityse. Atrodo, kad liežuvio judėjimas, ypač šiurkščios nugarinės dalies sąlytis su liežuvio paviršiais ir, kiek mažesniu mastu, užpakalinių dantų žandikauliuose aspektuose, riboja apnašų vystymąsi. Skruostai taip pat padeda apriboti apnašų augimą ant užpakalinių dantų.

Pastebėta, kad seilės ne taip veiksmingai pašalina ir (arba) išplauna apnašas ir turi ribotą poveikį šalinant maisto daleles iš tarpdančių ir sąkandžio duobučių. Vis gi, seilėse yra antibakterinių, antivirusinių ir priešgrybelinių baltymų komponentų, kurie moduliuoja burnos mikrobų florą. Pavyzdžiui, seilių kiekio ir kokybės pokyčiai, kuriuos sukelia vaistai, gali turėti didelės įtakos seilių sudėčiai. Kadangi šių fiziologinių valymo mechanizmų nepakanka uždegimo prevencijai, atrodo, kad periodonto sveikatai daugiausia įtakos turi mechaninės apnašų kontrolės kokybė ir kruopštumas.

Kasdienėje praktikoje visiškas mikrobų bioplėvelės pašalinimas mechaninėmis priemonėmis išlieka ribotas dėl įvairių priežasčių. Bioplėvelės pašalinimas gali būti nepilnas dėl paciento kruopštumo ir tikslumo trūkumo. Be to, burnos higienos prietaisai suteikia tik ribotą prieigą, kai yra anatominių ir morfologinių pokyčių, tokių kaip dantų susispaudimas ir šaknų nelygumai. Iki šiol nenustatyta, kiek apnašų reikia pašalinti periodonto sveikatai, ypač pirminei profilaktikai. Pagrindinis burnos higienos priemonių gamintojų tikslas – kad kasdienė burnos priežiūra būtų efektyvesnė, bet kartu ir patogesnė pacientui.

Kasdienėje praktikoje kiekvienas odontologas kiekvienam savo pacientui turi teikti gerai apgalvotus, įrodymais pagrįstus patarimus.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ieškote paskolos internetu geriausiomis sąlygomis? Pirmas greitas kreditas nuo šiol prieinamas nuo 18 metų ir be jokių papildomų mokesčių. Primename, kad greiti kreditai greičiausiai auganti pagal paklausą paskolų rūšis.